Submitted by admin on April 22, 2009 - 23:30
CHAMPIONSHIP RESULTS
New Zealand Rifle Champion Belt Winners (Ballinger Belt) 1861–1965 | |
1861 | Lieutenant Brighton, Auckland |
1862 | Private Holt, Nelson |
1863 | Lieutenant Owen, Wanganui |
1864 | Lieutenant Morse, Nelson |
1865 | No competition |
1866 | Sergeant Christie, Otago |
1867 | Sergeant Chisholm, Otago |
1868 | Sergeant Taylor, Otago |
1869 | No competition |
1870 | Lieutenant Goldie, Otago |
1871 | Captain Wales, Otago |
1872 | Captain Wales, Otago* |
1873 | Lieutenant Hoskins, Thames |
1874 | Captain Hamlin, Waiuku Rifles |
1875 | Lieutenant Skinner, Auckland |
1876 | Private J. Willocks, Clutha |
1877 | Lieutenant Paynter, Nelson |
1878 | No competition |
1879 | Corporal W. Ballinger, Wellington |
1880 | Sergeant Okey, Taranaki |
1881 | Lieutenant Paynter, Nelson |
1882 | Corporal Hutchinson, Dunedin |
1883 | Sergeant Kennedy, Dunedin |
1884 | Private W. Churton, Wanganui |
1885 | Lieutenant Lucas, Thames |
1886 | Sergeant Remington, Wanganui |
1887 | Captain White, Gordon Rifles, Auckland |
1888 | Hon. Major Purnell, New Zealand Volunteers |
1889 | Sergeant Parslow, Auckland |
1890 | P. O. Williams, Wellington Navals |
1891 | Private C. Kruse, Wanganui Rifles |
1892 | Sergeant Doughty, A. Battery |
1893 | Private A. Ballinger, Wellington Guards |
1894 | Captain E. R. Smith, Dunedin City Guards |
1895 | W. H. Ballinger, Petone Rifle Club |
1896 | Sergeant Wakelyn, Honorary Reserve Corps, Christchurch |
1897 | Private A. Ballinger, Wellington Guards |
1898 | Private J. McGregor, Oamaru Rifles |
1899 | Bandmaster W. S. King, Oamaru |
1900 | No competition |
1901 | W. H. Nelson, Woodville Rifle Club |
1902 | G. Hyde, Opaki Rifle Club |
1903 | R. J. King, Opaki Rifle Club |
1904 | Sergeant J. W. Ching, Waimea Rifles |
1905 | W. J. Milroy, Nelson Rifle Club |
1906 | Colour Sergeant R. M. Irvine, Nelson |
1907 | A. Ballinger, Petone Rifle Club* |
1908 | G. Hyde, Opaki Rifle Club |
1909 | Lieutenant W. Duncan, Millerton Rifles |
1910 | G. Halliday, Karori Rifle Club |
1911 | D. Roots, Kaponga Rifle Club |
1912 | Private L. Loveday, 9th Regiment |
1913 | F. H. James, Okawa Rifle Club |
1914 | W. N. Masefield, Sounds Rifle Club |
1915–18 | No competition |
1919 | R. J. King, Opaki Rifle Club |
1920 | H. V. Croxton, Karori Rifle Club |
1921 | E. E. Vennell, Te Wharau Rifle Club |
1922 | D. Roots, Hawera Rifle Club |
1923 | L. Loveday, Linton Rifle Club |
1924 | Captain H. Simmonds, Wanganui |
1925 | D. J. Anderson, Kaituna Rifle Club |
1926 | A. L. Caldwell, Karori Rifle Club |
1927 | D. Roots, Patea |
1928 | E. S. King, Wanganui |
1929 | Captain W. N. Masefield, Blenheim |
1930 | P. Barry, Tararua Rifle Club |
1931 | W. J. McIver, Petone Rifle Club |
1932 | R. H. Nicholl, Petone Rifle Club |
1933 | H. V. Croxton, Karori Rifle Club |
1934 | R. H. Nicholl, Petone Rifle Club |
1935 | F. Bowes, Auckland City Rifle Club |
1936 | Captain W. N. Masefield, Blenheim |
1937 | C. J. Nix, Featherston |
1938 | D. Roots, Patea, winner of Ballinger Belt |
1939 | Captain W. N. Masefield, Blenheim |
1940–46 | No competition |
1947 | H. King, Opaki Rifle Club |
1948 | Major W. N. Masefield, Blenheim |
1949 | S. Kanaar, Australia |
1949 | Runner-up: W. Oakley, Christchurch |
1950 | F. J. Jeune, Gisborne Rifle Club |
1951 | M. G. Gordon, Okawa Rifle Club |
1952 | J. W. Curtin, Masterton-Opaki Rifle Club |
1953 | M. G. Gordon, Okawa Rifle Club |
1954 | J. W. Curtin, Masterton-Opaki Rifle Club |
1955 | Flight Sergeant D. J. Caughley, R.N.Z.A.F. |
1956 | W. J. Whitham, Sydenham Rifle Club |
1957 | H. O. Judkins, Hamilton-Whatawhata |
1958 | H. F. Tattersfield, Karori |
1959 | N. C. Petersen, Levin |
1960 | R. S. Torrie, Akarana Rifle Club |
1961 | F. J. Jeune, Gisborne Rifle Club |
1962 | N. C. Petersen, Levin |
1963 | K. C. Walshe, Onslow |
1964 | J. T. Petersen, Alfredton |
1965 | V. A. Curtis, Christchurch |
*Belt won outright.
Winners of Collins Challenge Cup (Grand Aggregate) 1907–65 | |
1907 | Colour Sergeant W. Duncan, Denniston Rifles |
1908–13 | No competition |
1914 | W. N. Masefield, Sounds Rifle Club |
1915–18 | No competition |
1919 | W. J. Morgan, Akarana Rifle Club |
1920 | W. H. West, Blenheim Rifle Club |
1921 | E. A. Ballinger, Petone Rifle Club |
1922 | No competition |
1923 | G. Hood, Opaki Rifle Club |
1924 | Captain H. Simmonds, Wanganui Rifle Club |
1925 | Captain H. Simmonds, Wanganui Rifle Club |
1926 | Captain H. Simmonds, Wanganui Rifle Club |
1927 | Captain W. N. Masefield, Blenheim |
1928 | F. H. James, Napier |
1929 | H. V. Croxton, Karori |
1930 | W. J. McIver, Petone Rifle Club |
1931 | Captain W. N. Masefield, Blenheim |
1932 | H. W. Feast, Greytown |
1933 | Captain H. Simmonds, Auckland City Rifle Club |
1934 | R. H. Nicholl, Petone Rifle Club |
1935 | Captain W. N. Masefield, Blenheim |
1936 | J. E. Farley, Wanganui |
1937 | Captain W. N. Masefield, Blenheim |
1938 | D. Roots, Patea |
1939 | F. Bowes, Auckland City |
1940–46 | No competition |
1947 | R. H. Nicholl, Petone |
1948 | Rifleman W. F. Burton, Gisborne |
1949 | Rifleman S. Kanaar, Australia |
1950 | F. J. Jeune, Gisborne Rifle Club |
1951 | H. King, Masterton-Opaki |
1952 | F. J. Jeune, Gisborne Rifle Club |
1953 | A. Churcher, Cheltenham Rifle Club |
1954 | R. H. Nicholl, Petone Rifle Club |
1955 | Flight Sergeant D. J. Caughley, R.N.Z.A.F. |
1956 | M. H. Reid, Upper Hutt |
1957 | H. O. Judkins, Hamilton-Whatawhata |
1958 | Captain H. N. Cooper, R.M., Great Britain Rifle Team |
1959 | M. G. Gordon, Okawa |
1960 | Lieut-Colonel H. V. Donald, Masterton-Opaki |
1961 | L. W. Lock, Australia |
1962 | J. T. Petersen, Alfredton |
1963 | V. A. Curtis, Christchurch |
1964 | H. F. Tattersfield, Karori |
1965 | V. A. Curtis, Christchurch |
Winners of Champion Teams Match and District
Challenge Shield
(From 1902 the District Challenge Shield was held by the winning team) |
|
1880 | Dunedin City Guards |
1884 | Victoria Rifles (No. 2 Team) |
1886 | Wanganui Rifles |
1888 | West Taieri Rifles |
1890 | A Battery, Auckland |
1891 | A Battery, Auckland |
1892 | Wanganui Rifles |
1893 | Dunedin City Guards |
1894 | Petone Rifle Club |
1896 | Woodville Rifle Club |
1897 | Christchurch Honorary Reserve Corps |
1898 | Christchurch Honorary Reserve Corps |
1899 | Woodville Rifle Club |
1902 | Petone Rifle Club |
1903 | Opaki Rifle Club |
1904 | Karori Rifle Club |
1905 | Waimea Rifle Volunteers |
1906 | Weber Rifle Club |
1907 | Waimea Rifle Volunteers |
1908 | Hawke's Bay Mounted Rifles |
1909 | Opaki Rifle Club |
1910 | Napier Guards |
1911 | Ohura Rifle Club |
1912 | Opaki Rifle Club |
1913 | Christchurch Rifle Club |
1914 | Opaki Rifle Club |
1915–18 | No competition |
1919 | Blenheim Rifle Club |
1920 | Blenheim Rifle Club |
1921 | Suburbs Rifle Club |
1922 | No competition |
1923 | Greytown Rifle Club |
1924 | Karori Rifle Club |
1925 | New Plymouth Rifle Club |
1926 | Wanganui Rifle Club |
1927 | Christchurch Rifle Club |
1928 | Petone Rifle Club |
1929 | Akarana Rifle Club |
1930 | Ashburton Rifle Club |
1931 | Karori Rifle Club |
1932 | Petone Rifle Club |
1933 | Wanganui Rifle Club |
1934 | Wanganui No. 1 Team |
1935 | New Plymouth Rifle Club |
1936 | Wanganui No. 1 Team |
1937 | Christchurch No. 2 |
1938 | Durban and Coast Team, South Africa |
1939 | Ashburton Rifle Club |
1940–46 | No competition |
1947 | Nelson Rifle Club |
1948 | Masterton-Opaki No. 1 Team |
1949 | Upper Hutt Defence Rifle Club |
1950 | Gisborne Rifle Club |
1951 | Upper Hutt No. 1 Team |
1952 | Petone Rifle Club No. 1 Team |
1953 | Masterton-Opaki Rifle Club No. 3 Team |
1954 | Karori “Blue” |
1955 | Ashburton Rifle Club |
1956 | Masterton-Opaki Rifle Club No. 2 |
1957 | Waipukurau Rifle Club |
1958 | Levin Rifle Club |
1959 | Masterton-Opaki Rifle Club |
1960 | Gisborne Rifle Club |
1961 | Levin Rifle Club |
1962 | Auckland City Rifle Club |
1963 | Alfredton Rifle Club |
1964 | Masterton-Opaki |
1965 | Karori “White” |